Art - residensiyalar ochilishi
2024-yil 3-oktabrda Zamonaviy san’at markazi o‘zining birinchi Art-rezidensiyalar dasturini rasman boshladi. Dastur uchun xalqaro tanlov komissiyasi tayinlandi va ZSM tez orada rassomlar va kuratorlar uchun ochiq tanlovni boshlaydi.
Art-rezidensiyalar Toshkentning tarixiy mahallalari – Namuna va Xast Imomda joylashgan bo‘lib, u yerda Fransiyaning mashhur “Studio KO” arxitektura byurosi loyihasi bo‘yicha madaniy meros ob’ektlari restavratsiya qilindi.
Jamg‘arma Og‘a Xon madaniy meros jamg‘armasi bilan hamkorlikda “Namuna” mahallasidagi masjid va madrasani restavratsiya ishlarini olib bordi. Qayta tiklash ishlari mahalliy quruvchilar, duradgorlar va tosh ustalari tomonidan olib borilib, hunarmandlarning yosh avlodiga ustozlik qilish va mahoratini oshirishga alohida e’tibor qaratildi. “Namuna” mahallasidagi eski masjid binosi qayta tiklanib, ko‘rgazma maydoniga aylantiriladi va uning yonida “Studio KO” loyihasi bo‘yicha kafe va ustaxonalarga ega yangi bino quriladi.
Art-rezidensiyalar dasturi mahalliy va xalqaro rassomlar, dizaynerlar
va tadqiqotchilar oʻrtasida aloqa oʻrnatgan holda Oʻzbekiston rassomlari bilan hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan. Dasturning muhim qismi Toshkent shahri aholisini zamonaviy sanʼat haqida koʻproq oʻrganish va Oʻzbekiston madaniy merosi bilan aloqalarini mustahkamlash imkonini berish uchun jalb etishdan iborat.
Rezidensiyalar yiliga uch marta tashkil etilib, har biri sakkiz hafta davom etadi
va dunyoning turli burchaklaridan yangi paydo bo‘lgan hamda taniqli rassomlar va kuratorlarni qabul qiladi. Har bir guruhda O‘zbekistondan bittadan vakil ishtirok etib, ular boshqa rassomlar bilan birgalikda atrof-muhitni o‘rganish, yaratish

Launch of the Artist Residencies
On October 3rd, 2024, the Centre for Contemporary Art has officially launched its inaugural Artist Residencies programme. With the appointment of an international selection committee, the CCA will soon announce an open call for artists and curators.
The residencies are located in the historic Tashkent mahallas, Namuna and Khast Imom, where newly restored heritage sites were conceptualised by the renowned French architecture firm, Studio KO. In collaboration with the Aga Khan Trust for Culture, the Foundation restored the mosque and madrasah in Namuna, a project undertaken by local builders, carpenters, and masons, with a strong emphasis on mentorship and the transfer of skills to younger generations of craftsmen. The restored Namuna mosque will now serve as an exhibition space, alongside a new building designed by Studio KO, which will include a café and workshops.
The Artist Residencies aim to foster connections between local and international artists, designers, and researchers, encouraging collaborations with skilled Uzbek artisans. The programme is also dedicated to engaging the Tashkent community, offering opportunities for artistic exploration and a deeper connection to Uzbekistan’s rich cultural history.
The residencies, which will run three times a year for eight weeks each, will welcome both emerging and established artists and curators from around the world, including one Uzbek practitioner in each cohort, to explore, innovate, and engage with their surroundings.