Art - residensiyalar ochilishi
2024-yil 3-oktabrda Zamonaviy san’at markazi o‘zining birinchi Art-rezidensiyalar dasturini rasman boshladi. Dastur uchun xalqaro tanlov komissiyasi tayinlandi va ZSM tez orada rassomlar va kuratorlar uchun ochiq tanlovni boshlaydi.
Art-rezidensiyalar Toshkentning tarixiy mahallalari – Namuna va Xast Imomda joylashgan bo‘lib, u yerda Fransiyaning mashhur “Studio KO” arxitektura byurosi loyihasi bo‘yicha madaniy meros ob’ektlari restavratsiya qilindi.
Jamg‘arma Og‘a Xon madaniy meros jamg‘armasi bilan hamkorlikda “Namuna” mahallasidagi masjid va madrasani restavratsiya ishlarini olib bordi. Qayta tiklash ishlari mahalliy quruvchilar, duradgorlar va tosh ustalari tomonidan olib borilib, hunarmandlarning yosh avlodiga ustozlik qilish va mahoratini oshirishga alohida e’tibor qaratildi. “Namuna” mahallasidagi eski masjid binosi qayta tiklanib, ko‘rgazma maydoniga aylantiriladi va uning yonida “Studio KO” loyihasi bo‘yicha kafe va ustaxonalarga ega yangi bino quriladi.
Art-rezidensiyalar dasturi mahalliy va xalqaro rassomlar, dizaynerlar
va tadqiqotchilar oʻrtasida aloqa oʻrnatgan holda Oʻzbekiston rassomlari bilan hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan. Dasturning muhim qismi Toshkent shahri aholisini zamonaviy sanʼat haqida koʻproq oʻrganish va Oʻzbekiston madaniy merosi bilan aloqalarini mustahkamlash imkonini berish uchun jalb etishdan iborat.
Rezidensiyalar yiliga uch marta tashkil etilib, har biri sakkiz hafta davom etadi
va dunyoning turli burchaklaridan yangi paydo bo‘lgan hamda taniqli rassomlar va kuratorlarni qabul qiladi. Har bir guruhda O‘zbekistondan bittadan vakil ishtirok etib, ular boshqa rassomlar bilan birgalikda atrof-muhitni o‘rganish, yaratish

Открытие Арт- резиденций
3 октября 2024 года Центр современного искусства официально запустил свою первую программу художественных резиденций. В рамках этой программы был назначен международный отборочный комитет, и скоро CCA объявит открытый конкурс для художников и кураторов.
Резиденции расположены в исторических махаллях Ташкента – Намуна и Хаст Имам, где были восстановлены объекты культурного наследия по проекту известного французского архитектурного бюро Studio KO. В сотрудничестве с Фондом культурного наследия Ага Хана Фонд провел реставрацию мечети и медресе в махалле Намуна. Восстановительные работы выполнялись местными строителями, плотниками и каменщиками, уделяя особое внимание наставничеству и передаче навыков молодому поколению мастеров. Восстановленная мечеть в Намуна станет выставочным пространством, а рядом с ней появится новое здание, спроектированное Studio KO, с кафе и мастерскими.
Программа художественных резиденций направлена на установление связей между местными и международными художниками, дизайнерами и исследователями, способствуя сотрудничеству с мастерами из Узбекистана. Важной частью программы является вовлечение жителей Ташкента, чтобы дать им возможность больше узнать о современном искусстве и укрепить связь с культурным наследием Узбекистана.
Резиденции будут проходить три раза в год, каждая продолжительностью восемь недель, и принимать как начинающих, так и опытных художников и кураторов со всего мира. В каждой группе будет участвовать один представитель из Узбекистана, который вместе с остальными художниками сможет исследовать, создавать и взаимодействовать с окружающей средой.